Bankrögzítés
Ügyvitel
/ Pénzügy /Bank / Bankrögzítés

VisszaElõreTartalom

 

 

A vállalat bankszámláinak változásait (terhelés, jóváírás) itt kell rögzíteni.

Számla kiegyenlítések (vevõ és szállító számla egyaránt), nem folyószámlás tételek (bankköltség, bérkifizetés, stb...) és áfás tételek rögzíthetõek.

A bank kezelés menete a következõ:
- nyitás egyszer az "életben", "Nyitás" nem folyószámlás gazdasági eseménnyel (Bank, pénztárrögzítés menüben szintén)
- események rögzítése (Bankrögzítés menü), errõl lesz itt szó
- ellenõrzõ forgalmi jelentés (Bank forgalmi jelentés menü)
- nap(ok) zárása (Bankzárás menü)
- ellenõrzõ forgalmi jelentés ismét (Bank forgalmi jelentés menü)

A rögzített események fajta szerint a következõk lehetnek:
- számla (rész)kiegyenlítés: számlaszám megadva
- Több számla (rész)kiegyenlítése: számlaszám üres, partner megadva, bontás részben a fizetett összeg felbontása számlá(k)ra
- rendezetlen folyószámlás esemény: mint az elõzõ, vagyis partner megadva, számlaszám üres, de a bontás csak részben vagy egyáltalán nem történik meg. A rendezetlen tételek (számlához még nem rendelt fizetmények)
rózsaszínnel jelennek meg!
- nem folyószámlás esemény: számlaszám üres, partner üres, gazdasági esemény kiválasztva (pld. bér kifizetés)
- ÁFÁs tétel: számlaszám, partner üres, gazdasági esemény: "ÁFÁS TÉTEL". Ekkor az ÁFA részben viszi fel az áfa bontást áfa típussal, összeggel, számlaszámmal, kontírozással és szöveggel. Az ÁFÁs tétel, attól ÁFÁs tétel, hogy megjelenik az ÁFA bevallásban.

A rögzített események pénzügyi események, viszont jóváhagyáskor (F3) mindig megtörténik a fõkönyvi könyvelés is! A kontírozás menete a következõ:
- bank fõkönyvi száma beállítása az Ügyvitel / Pénzügy / törzsadatok / Bankok menüben
- számla kiegyenlítéskor szállító, vevõ kontírozása a számláról kerül meghatározásra
- nem folyószámlás esemény (bankköltség, bérkifizetés, stb...) kontírozása HELYBEN vagy Ügyvitel / Számvitel / törzsadatok / Gazdasági események menüben
- ÁFÁs tétel kontírozása magánál a tételnél történik

A bankozás, pénztárazás menetét egy indító program kezdi, melyben megadja, hogy melyik bankot, pénztárat, annak melyik idõszakát fogja kezelni. Az itt megadott feltételek mellet rögzíthet, javíthat, lekérdezhet a naplóban:

Bank: válassza ki a rögzíteni kívánt bankszámlaszámot!

Idõszak: a rögzíteni, javítani vagy megtekinteni kívánt idõszak tételei. Figyelem a lezárt napokat csak megtekinteni szabad! Rögzítéskor egy napot adjon meg, ellenõrzéskor megadhat hosszabb intervallumot is !

Bank által adott egyenleg: az egyenlegközlõ napi záró egyenlegét írja ide be. Egyenlegellenõrzéskor ezzel hasonlítja össze a program által számolt egyenleget. Ha az idõszak több, mint egy napot adott meg, akkor az utolsó napra vonatkozik a bank által adott egyenleg !

Bank kezelés: Indulás !

Ennél a menüpontnál is tapasztalható az úgynevezett buborék segítségek jelenléte. A kurzort az adott soron tartva pillanatok alatt segítséget kaphat.

Színkódok segítenek felismerni a számlák státuszát.

Ebben az ablakban új tételt vehet fel, meglévõ eseményt javíthat, és meglévõ eseményt törölhet. Minden egyes rögzítésnél és javításnál Enter-rel gyalogoljon tovább, ha kész a tétel, akkor hagyja jóvá(F3)

- új tétel rögzítésének feltétele, hogy a rögzítendõ nap nem lehet még lezárva
- meglévõ tétel módosításának feltétele, hogy a javítandó nap nem lehet még lezárva. Nyomja le a feloldás gombot, az így feloldott tétel javítható. Ha feloldott tétel nem lett jóváhagyva, akkor a tétel
piros színnel jelenik meg.
- törlés feltétele, hogy a törlendõ nap nem lehet még lezárva. Nyomja le a feloldás gombot, bankban törölje a tételt (SHIFt-F6), majd itt mentést (F10) kell nyomnia!

Számla gomb: : a kiválasztott számla részletes megtekintése

Összes számla?: segítségével kérheti a már kiegyenlített számlákat is,és újabb fizetményt vezethet rájuk

Gazd. esem. gomb: Gazdasági esemény gomb: események karbantartó

Bizonylatszám: program adja, nem tölthetõ, formátum beállítható az Iktatószám alak menüpontban

Kiv.: a banki kivonat 3 jegyû sorszáma

Partner: Partner kód: értéklistából kód szerint

Partner név: értéklistából név szerint, ez az adat a Számla feliratú részben található

Számla szám: számla értéklista (F9) számlaszám szerint. Ha választott partnert, akkor csak a partner nyitott számlái láthatóak. Csak a nyitott számlák jelennek meg

Dátum: fizetés dátuma (értéknapja). Az elõre kifizetett számlák kékkel vannak megjelölve, azaz a kifizetés dátuma korábbi, mint a számlateljesítés dátuma. Ez azért fontos, mert a kintlevõség listában a számla kifizetése megjelenhet a számla összege nélkül, hiszen az késõbbi idõpontra szól.

Iránya: bevétel vagy kiadás

Gazdasági esemény: : ha nem választott számlát, akkor:
 - ha nem választott partnert sem, akkor például "Bérkifizetés" gazdasági esemény (nem folyószámlás esemény)
 - "Számla kiegyenlítés" esemény a rendezetlen folyószámlás tételek vagy az alábontásos tételek rögzítésére szolgál. Rendezetlen tétel esetén ne vigye fel az alábontott számlákat, vagyis a most felvitt összeg teljes egészében rendezetlen folyószámlás tétel marad, az alábontás javítása pontban leírtak szerint tudja a jövõben számlá(k)hoz párosítani az utalást. Illetve itt rögtön felveheti az alábontott számlákat is, így számla alábontásos eseményt rögzít.

Fõk. számla: : ha nem folyószámlás eseményt választott, akkor itt helyben kontírozhat

Bevétel:Kiadás: : adja meg az összeget !

 

 

Utalt összeg más devizanemekben:

Az utalás összege különbözõ devizanemekben. Az automatikusan letöltött árfolyamtábla alapján kalkulálja a program. Külföldi devizanem esetén kalkulálja az árfolyamkülönbözetet is és könyveli is.
Eredeti: összeg, devizanem: ha az utalás devizaneme eltér a számla devizanemétõl és a bankszámla devizanemétõl egyaránt, akkor itt az összeget és a devizanemet is megadhatja
Számla: az utalás összege a számla devizanemében
Saját: HUF-ban
Alap: mondjuk EUR-ban, ALAP_DEVIZA paraméter szabályozza

Fizetési mód: esetlegesen Hitelkártya, Postai utalás, stb...

Költséghely: nem folyószámlás költségek, ráfordítások esetén célszerû költséghelyre is könyvelni a tételt 

Munkaszám: nem folyószámlás költségek, ráfordítások esetén célszerû munkaszámra is könyvelni a tételt 

Dimenzió C, D, E: nem folyószámlás költségek, ráfordítások esetén célszerû további könyvelési dimenziókra könyvelni a tételt 

Megjegyzés: tetszõleges

Rögzítõ: nem tölthetõ

Napi összesítõ: a bevételek, kiadások alatt található. A napi összesen bevét/kiadás.

Jóváhagy/Felold gomb: a tétel jóváhagyása/ feloldása. Bontásos tételt kompletten hagy jóvá/ old fel.

Egyenleg gomb: napi egyenleg ellenõrzõ számítás

Könyvelés gomb: könyvelés megtekintése jóváhagyás után

Árfolyam gomb: a devizás tételt nem hagyhatja jóvá addig, amíg nincs az árfolyam berögzítve. Ha hibaüzenetet kap, akkor itt lehet az árfolyamot gyorsan berögzíteni.

Devizás bankszámla FIFO v. átlagár kezelés
A devizás bankszámlák kiadásainak forintosítása történhet átlagár vagy FIFO módszerel. Ennek beállítása a bank karba
ntartóban

történik. A bevételek mindig napi árfolyamon a kiadások átlagár vagy FIFO módszerrel kapják a Ft értéket. Harmadik lehetõség, hogy a kiadásokat is napi árfolyamon értékeli. Ekkor rendszeres idõközönként zárnia kell a bankot deviza átértékeléssel. Ha a kiadásokat FIFO, átlagár módszerrel értékeli, akkor is van lehetõség kivételesen napi árfolyamot alkalmazni egy-egy konkrét kiadásra, ezt számla devizanem összeg mellet jobbra lévõ Napi választással teheti meg. 
Bontás esetén az alábontott tételekre számol FIFO/átlagár árfolyamot, a bontás fejben pedig ezek átlagolt összegét jeleníti meg. ÁFÁS tételre nem mûködik a FIFO, átlag ár kezelés!!!
Szumma-szummárum a saját összeg mellett jobbra található az kiszámolt, alkalmazott Ft árfolyam.
Mínusz egyenleg kezelése:

Számla rész:

Egy számla kiegyenlítése esetén megjelenített adatok, illetve nem folyószámlás tételnél is ez látszódik üresen.

Iktatószám, Fizetési mód, Esedékes: a kiválasztott számla további adatai, nem szerkeszthetõ

Számla összeg, Kiegyenlítés: a számla bruttó összege, eddigi kiegyenlítése

Skontó?: itt lehet beállítani, hogy skontóval vagy nélküle történik a kifizetésa számlát. Ha idõben történik az utalás, és a vevõnek nincs saját számlája, akkor a program automatikusan felkínálja a skontót.

Skontó dátum: a számla skontó lejárati dátum

Skontó % : a számla skontó %-a

Skontó/Kerekítés kontír: kerekítést lehet engedélyezni, és elszámolni különbözõ számlákra. Ha az utalt összeg és a számla maradék összeg egy megadott határon belül van (pld 100 HUF), ekkor a maradék erre a célra számolódik el mind a pénzügyben, mind a fõkönyvben, pld kerekítési különbözet, utólag adott pénzügyi engedmény. A számlák a következõ paraméterek alapján jelennek meg: KEREKITES_FOKONYV, SKONTO_FOKONYV, ARFOLYAM_NYERESEG, ARFOLYAM_VESZTESEG. Ha mégse kívánja engedélyezni, akkor válasszon üres adatot!

Összege: a skontó vagy a kerekítés

Árfolyam különbözet: a program kalkulálja, könyveli is, devizás utalások esetén, vonatkozó paraméterek: ARFOLYAM_NYERESEG, ARFOLYAM_VESZTESEG .

 

Bontás rész:

Ez a rész akkor érhetõ el, ha számlaszámot nem adott meg, a partnert kitöltötte és "Számla kiegyenlítés" a gazdasági esemény. Ekkor a partner utalt összegét számlákra bonthatja alá. Az alábontás nem kötelezõ, késõbb is megteheti, továbbá az utalt összeget nem kötelezõ teljes egészében alábontani, az úgynevezett rendezetlen maradékot mindig nyilvántartja a rendszer.

Bontás kezelése: a bontás azt jelenti, hogy beírja az utalt összeget az ún. fejsorban, majd megadja (alábontja) a hivatkozott (kiegyenlített) számlákat. Ha nem bontotta fel a teljes összeget, akkor maradék felosztásra váró összeg marad a fejsoron. A teljesen alábontott utalások zölddel vannak megjelölve, a még nem teljesen alábontott tételek pedig rózsaszínnel.

Új alábontani (felosztani) kívánt tétel felvitele
   - vigye be az alábontandó tételt (számlaszám üres, partner megadva, gazdasági esemény "Számla kiegyenlítés", összeg a fizetett összeg, ezután kattintson át a bontás fül táblázatába!

   - a Bontás részben vigye be az 1. kiegyenlíteni kívánt számlát és összeget, Enterrel menjen
   ...
   -  a Bontás részben az utolsó üres soron is Enterezzen!

Bontás fej javítása
   - csak még nem zárt napon lehetséges. Felold gombot nyomja le a jobboldali gombok közül, javítsa a bontás fej összegét, jóváhagyás.

Alábontás javítása
   - lezárt napon is lehetséges (például a még rendezetlen maradék összeg számlához történõ rendelése is így történik). Nyomja le a felold gombot.
   - új számla rávezetése az alábontásra: egyszerûen vegyen fel egy új tételt

   - számla kivétele az alábontásból: válassza ki a számlát a bontás részben, majd tétel törlése (SHIFt F6) és itt most mentés
   - számla javítása az alábontásban: álljon a számlára, javítás (mondjuk az összeg), mentés (F10)

   - minden mentés után a program alul megmutatja az esetlegesen még megmaradó összeget.

 

Számla gomb: számla karbantartóba visz

Számlaszám: értéklistából

Kiadás / Bevétel: iránya

Összeg: a fizetés összege, átírható így részkiegyenlítés itt is megadható

Szl devizanemében: a fizetés összege a számla devizanemében

Skontó/Ker.: skontó/kerekítés összege a Számla rész fejezetben leírtak szerint

Skontó/Kerekítés jogcím: a skontó vagy a kerekítés jogcíme, ez határozza meg a könyvelést.

Összesen/Maradék: alul a táblázat alatt, a program számolja. Az összesen az összeg oszlop alatt jelenik meg. A maradék csak akkor jelenik meg,ha van ilyen, azt jelenti, hogy a fejrészben megadott fizetett összeg és az alábontásban megadott számlák összege között mennyi még az eltérés

Száll. oka: a szállítói számla részkiegyenlítésének a megindoklása. Ha  aszámla nem lett teljesen kifizetve, a program kérni fogja ennek a kitöltését.

Vev. oka: vevõ számla esetén, mint az elõzõ pontban

Szl összeg: a számla teljes összege.

Eddig kiegy: a számlán lévõ összes kiegyenlítés

Megj.: a bontás tételhez fûzött megjegyzés

Skontó?: az utalás skontóval, vagy nélküle történt?

Skontó dátuma: ez a számla skontó lejárati dátuma.

Skontó%: a számla skontó %-a

Könyvelt gomb: a jóváhagyott tétel könyvelése tekinthetõ meg.

ÁFA rész:

A költségszámlákat viheti fel, ha gazdasági eseménynek "ÁFÁS tétel"-t választott. Minden sor egy számlának felel meg. A program a számlaösszegeket összeadja és a Kiadás rovatban mutatja meg mentés után. Végig Enterrel haladjon és automatikusan ment a program ! Ezt akkor használjuk, ha nem kívánom a számlákat folyószámlára rögzíteni, majd utána kivezetni, kipontozni. Inkább a KP számlák ilyenfajta pénztári rögzítése a jellemzõbb.

ÁFA típus: értéklista az ÁFA típus kiválasztására, következõ rövidítést is beírhatja 25R

Gazdasági esemény: bank gazdasági esemény törzsbõl, nem kötelezõ

Fõkönyv: ha nem választott gazdasági eseményt, akkor kontírozza ki a költséget!

Egység, munkaszám: kontírozhat költséghelyre és munkaszámra is (nem kötelezõ)!

Nettó, ÁFA, Bruttó: a számla összegei, az ÁFA összeget a program számolja, de +-5 Ft-on belül átírható!

Számlaszám: eredeti szállítói számlaszám, kötelezõ!

Dimenzió C, D, E: további könyvelési dimenziók

Szöveg: a költség leírása, a fõkönyvi könyvelés szövege

Számla: nem tölthetõ, a válaszott fõkönyvi számla neve

Másodl. kltg.gomb:

Egyenleg gomb mûködése:

Az aktuális rögzített nap záró egyenlegének gyors lekérésére szolgál. A napot eredményesen rögzítettem, ha Egyenleg / Fõkönyv / Bank által adott egyenlegközlõ megegyezik, ekkor átléphetek a bank zárásba.

Feltételek ablak

Egyenleg típusa: Egyenleg vagy forgalom lehet

Idõszak: egyenleg esetén egy nap, forgalom esetén idõszak lehet

Kiszámolt egyenleg/forgalom

Utolsó záró egyenleg: az elõzõ nap záró egyenlege

Bevétel: az adott nap összesen bevétele

Kiadás: az adott nap összesen kiadása

Egyenleg: adott nap záró egyenlege, ha kétszer szerepel, akkor egyszer a bankszámla devizanemében, egyszer Ft-ban

Fõkönyv: Fõkönyvben lévõ 384x záró egyenlege

Bank által adott

Egyenlegközlõ: amit induláskor adott meg

Számol gomb: Kiszámolja a záró egyenlegeket. Ha a tételes is?be van pipálva, akkor a fõkönyv-analitika közti eltéréseket keresi meg, és teszi bele a baloldali táblázatba.

Tételes is?: